ТВОРЧА КУХНЯ

ХТО ТАКИЙ ГЕРОЙ?

Хто такий герой?

Ні, не так, хто такий Герой? Він тут має писатися з великої літери, бо це не просто виразник наративу, сюжетної дії, як його визначає Вікіпедія. Він (чи вона) — той, на кому, тримається світ, створений автором. Той, хто діє у вашому творі, рухає хід історії, змінюючись при цьому. Через Героя на новоявлений світ дивиться читач, створює з ним емоційний зв'язок. Саме йому читач співчуває і може загалом суміститися з історією, пройти її до кінця.

Герой є центральним елементом сюжету. Він чи вона має часто складний характер. Завдяки йому розгортаються головні події твору. Навколо нього, як планети навколо Сонця, обертаються інші персонажі.

Персонажі на противагу Герою, виконують свої функції. Вони можуть бути доброзичливі до Геро або ворогами, мати свій власний характер, особливості мовлення та зовнішності. Але їх головна мета — лише допомогти показати головного героя, розкрити яким він є насправді. Іноді просто подати Герою склянку води й загинути(чого не зробиш заради хорошої історії)

Важливо, щоб Герой мав чіткі цілі й бажання (в кінці може звісно виявитися, що насправді він бажав іншого, але то буде така цікавинка для повороту сюжету). Головне, щоб читач розумів мотивацію його дій та й інших персонажів також. Саме на цьому моменті у молодих (і не тільки молодих) авторів бувають прогалини. Бо ніби історія пишеться, картинка в голові рухається, але до кінця не зрозуміло навіщо це все. Найгірше, коли в кінці читач поставить питання: навіщо це все було?

Саме Герой стикається з різними типами конфліктів — внутрішніми чи зовнішніми. Ці конфлікти є важливими для розвитку сюжету і характеру героя. І головне, віг змушений їх вирішувати, тобто діяти, робити певний вибір й таким чином рухати історію. Правильний це буде вибір чи ні не так важливо.

Герой зазвичай проходить через певний розвиток або трансформацію впродовж історії. Це може бути фізичний, емоційний, моральний чи духовний ріст. Бо не може людина, яка пережила й вирішила якимсь чином свій конфлікт (або не вирішила з певних причин, буває й таке) залишитися такою ж самою, якою починала свій шлях на початку твору.

Поняття «герой» у сучасному розумінні значною мірою пішло з Давньої Греції. Давньогрецьке уявлення про героїв справило великий вплив на розвиток цього поняття в західній культурі. Але тоді воно мало специфічне значення, відмінне від сучасного розуміння, а саме: герої мали божественне походження. Наприклад, Геракл був сином Зевса і смертної жінки. Це надавало їм особливий статус і надлюдські здібності. Вони здійснювали героїчні вчинки, які виходили за межі можливостей звичайних людей, відрізнялися моральними чеснотами, ставали об'єктами культу після своєї смерті.Культура супергрероїв, на кшталт, Супермена, дійсно такими їх і зображує (за виключенням моральних чеснот).

Та якщо ви пишите не про супергероїв, то бажано, щоб Герой не був схожий на полубога, тобто ідеальним. Буде прекрасно, якщо він чи вона матиме недоліки. Це так по людські й наближує до читача. Саме в недоліках читач може впізнати себе. І саме недоліки дають Герою можливість змін, духовної трансформації. Наприклад, Гамлет постійно сумнівається, Дон Кіхот живе у відриві від реальності, Джей Гетсбі існуєлише мріями про відновлення свого минулого кохання, а такод жадібність Скруджа, нарцистичність Доріана Грея тощо. Ми впізнаємо цих героїв за їх недоліками.

Зараз часто героїв класифікують за типами згідно з теорією колективного несвідомого і архетипів Карла Густава Юнга. Юнг вважав, що архетипи є універсальними, спільними для всього людства образами і ідеями, які проявляються в міфах, казках, літературі. Головними з них для нашого розуміння героя у літературному творі можна виділити:

Воїн — втілює силу, мужність, відвагу, рішучість і бажання боротися за справедливість або свої ідеали.

Мудрець — знання, мудрість, проникливість, інтелектуальну і духовну глибину, часто є наставником або радником.

Творець —креативність, здатність створювати нове.

Дитина — уособлює невинність, чистоту, цікавість, оптимізм і надію на майбутнє.

Герой може перевтілюватися, наприклад, почати свою історію з позиції «дитини», потім стати «воїном», проявити якості «творця» і зрештою в кінці перетворитися на «мудреця».

Згідно з концепцією, що розробив американський міфолог Джозеф Кемпбелл у його книзі «Герой з тисячею обличь», кожен Герой проходить свій шлях. Шлях складається з певних етапів, які герой проходить на своєму шляху від звичайного життя до великих звершень і трансформації.

Ці знання допоможуть скласти історію. Але вони не є єдиними з можливих варіантів. Ваш Герой може бути унікальним, йти своїм шляхом й цим бути цікавим читачу й створити унікальну історію.
2024-08-03 23:23